Aylin Nazlıaka’dan Hüda Par’ın Seçim Beyannamesine Tepki: “Kadınların Yaşam Hakkına Göz Diken, Kız Çocuklarının Okullaşmasını Engellemek İsteyen,…

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, HÜDA PAR’ın bugün açıkladığı seçim beyannamesiyle ilgili “Kadınların yaşam hakkına göz diken, kız çocuklarının okullaşmasını engellemek isteyen, kadınları istihdam dışına iten, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı uygulamalarınıza asla izin vermeyeceğiz. Buradan ülkemizin yarısını oluşturan ve seçimlerde oy kullanacak olan kadınlara da sesleniyorum: ya karanlığa sürükleneceğiz ya da Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında laik, demokratik, eşit ve özgür bir Türkiye’de yaşayacağız” açıklamasını yaptı.

Cumhur İttifakı’nı katılan ve AKP listelerinden seçime giren HÜDA PAR, bugün seçim beyannamesini açıkladı. Partinin seçim beyannamesinde, 6284 sayılı kanun ve kadınlara yönelik şu ifadeler yer aldı:

“Kadına yönelik her türlü şiddetin ve istismarın önlenmesi için, kadının çalışma şartlarının fıtratına ve insan haysiyetine uygun hale getirilmesi için, aile kurumunun nesli ifsat eden zararlı akımlara karşı korunması ve güçlendirilmesi için, yuvaları dağıtan evlilik dışı ilişkilerin, nikahsız birlikteliklerin ve zinanın yeniden suç sayılması için, sapıklığın propagandasının suç kapsamına alınarak yeni nesillerin zararlı akımlardan korunması için, 6284 Sayılı Kanun’un değiştirilmesi ve süresiz nafaka uygulamasına son verilmesi için, evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınlara emekli maaşı bağlanması için HÜDA PAR Meclis’te olmalıdır.”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, HÜDA PAR’ın seçim beyannamesine bugün yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Nazlıaka’nın açıklaması şöyle:

“ÇOĞULCU VE KATILIMCI DEMOKRASİYİ TESİS EDECEĞİZ”

“‘Türkiye, Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken çok önemli ve kritik bir kavşağa girmiştir’ ifadesinin hemen ardından parlamenter sistem eleştirisi yapılmaktadır. Ülkeyi tek adam vesayeti altına hapsetmek isteyen zihniyet, parlamenter sistemin çözümsüzlük yarattığını iddia etmektedir. Demokrasiye savaş açanlar bilsin ki; 6 liderin imzaladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakatında belirttiğimiz gibi bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi tesis edeceğiz.

“YENİ ANAYASA’YI 13. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU ÖNDERLİĞİNDE BİZ YAZACAĞIZ”

Kadınları hedef tahtasına koyan bu zihniyet yeni Anayasa’dan bahsediyor. Yeni Anayasa’yı 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde biz yazacağız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da defalarca belirttiği gibi, ‘Bu anayasanın özünde demokratik parlamenter sistem olacak, Cumhurbaşkanı partili olmayacak, tarafsız olacak.’

“HANGİ YASANIN TARTIŞILDIĞINI DAHİ BİLMEDEN EL KALDIRIP İNDİRİLEN, TALİMATLA OY KULLANILAN AKP’Lİ GÜNLERE SON VERECEĞİZ”

‘Temsil yetkisini halktan alan bir meclisin de sınırları olmalı’ diye açıklama yapan HÜDAPAR bilsin ki, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi kurduğumuzda Meclis’i işlevsel hale getireceğiz. Hangi yasanın tartışıldığını dahi bilmeden el kaldırıp indirilen, talimatla oy kullanılan AKP’li günlere son vereceğiz.

“BUGÜN KARMA EĞİTİME KARŞI ÇIKANLAR YARIN DA ‘KIZ ÇOCUKLARI OKUMASIN’ DİYECEKTİR”

Kadın erkek eşitliğine inanmayan zihniyet kız çocuklarının okullaşmasına da düşman olduğu için karma eğitimin zorunluluktan çıkarılmasını talep ediyor! 4+4+4 dayatması sonrasında, iktidarın ‘kindar ve dindar’ nesil hayali HÜDAPAR ile ete kemiğe bürünüyor. Kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme hayali tüm toplumu tehdit ediyor. Bugün karma eğitime karşı çıkanlar yarın da ‘kız çocukları okumasın’ diyecektir. Kimse bizden bu karanlığa tepkisiz kalmamızı beklemesin. Toplumun kutuplaştırılmasına ve kız çocuklarının eğitim dışına itilmesine asla izin vermeyeceğiz.

“HER ÜÇ KADINDAN YALNIZCA BİRİ ÇALIŞMA YAŞAMINDA İKEN KADINLARI TAMAMEN İSTİHDAM DIŞINA İTECEK FITRAT MI”

Beyannamede yer alan saldırıların en büyüğü kız çocuklarına ve kadınlara yönelik. Kız çocuklarını eğitim hayatına ket vurmak, kadınları da eve hapsetmek istiyorlar. Beyannameye göre; ‘Kadınların çalışma şartlarının fıtrata uygun hale getirilmesi’ isteniyor. Hangi fıtrat bu? Her üç kadından yalnızca biri çalışma yaşamında iken kadınları tamamen istihdam dışına itecek fıtrat mı?

“6284’Ü DAHA FAZLA BUDAMANIZA, YAŞAM HAKKIMIZI GASP ETMENİZE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını alkışlayanlar, 6284 Sayılı Kanun’un değiştirilmesini ve süresiz nafaka uygulamasına son verilmesini de istiyor. Bu zihniyetin izdüşümü olan AKP Hükümeti’nin uygulamaları nedeniyle her gün en az iki kız kardeşimiz katlediliyor. Şiddet mağduru kadınlar şikayet için gittikleri karakollardan geri evlerine gönderiliyor. Uzaklaştırma kararını ihlal eden erkekler karakollardan sırtı sıvazlanarak çıkıyor. 6284’ü daha fazla budamanıza, yaşam hakkımızı gasp etmenize asla izin vermeyeceğiz.

“YOKSULLUK NAFAKASINI KALDIRMAK YERİNE ÖDENMESİNİ HAYATA GEÇİRECEK UYGULAMALARA İHTİYACIMIZ VAR”

Süresiz nafaka üzerinden yapılan propaganda ise artık tahammül sınırımızı aştı. Zaten çalışan kadınlar için yoksulluk nafakası yok. Yeniden evlenme ve ölüm halinde nafaka otomatikman kesiliyor. Evlenmeden birlikte yaşama halinde de kesiliyor. Ama bütün bu gerçeklere rağmen kadınlar bir kere nafaka aldıysa sanki ömür boyu alacakmış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Geriye bir tek yoksulluk nafakası kalıyor. Boşanmış ve küçük çocuğu olan işsiz bir anne düşünün. Çocuklara bedava kreş imkanı yok. Çocukları bırakacağı kimsesi de yoksa bu kadın nasıl çalışacak, nasıl gelir sahibi olacak? Ayrıca bu nafaka da çoğunlukla ödenmiyor. Kadın bir de hukuksal mücadele vermek zorunda kalıyor. Yoksulluk nafakasını kaldırmak yerine ödenmesini hayata geçirecek uygulamalara ihtiyacımız var. İktidarımızda yeni başlangıçlar fonu ile yaşanan bu rezilliğe son vereceğiz.

“KADINLARIN YAŞAM HAKKINA GÖZ DİKEN, KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMASINI ENGELLEMEK İSTEYEN UYGULAMALARINIZA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Buradan HÜDA PAR’a sesleniyorum. Kadınların yaşam hakkına göz diken, kız çocuklarının okullaşmasını engellemek isteyen, kadınları istihdam dışına iten, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı uygulamalarınıza asla izin vermeyeceğiz. Buradan ülkemizin yarısını oluşturan ve seçimlerde oy kullanacak olan kadınlara da sesleniyorum: ya karanlığa sürükleneceğiz ya da Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında laik, demokratik, eşit ve özgür bir Türkiye’de yaşayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir