Bu yöntemle kışlık deri , süet botlarınız hep yeni ve şık görünecek…

Botlarınızın her zaman temiz ve şık görünmesini sağlayacak pratik yöntemler:

Deri Bot Nasıl Temizlenir?


Deri bot çeşitleri kış giysileri arasındaki en rahat parçalarından biri olarak kabul edilir. Ancak sert kış koşulları, botlarınızı tanınmayacak hale getirebilir. Peki deri bot nasıl temizlenir? Deri bot temizleme için ilk adım hafif nemli bir bez yardımı ile botu nazikçe silmektir. Nemli bezle silme işlemi, botun üzerindeki toz, kir ya da kurumuş çamurdan kurtulmanıza olanak tanır.
Botunuzun ilk temizliğini yaptıktan sonra bot temizleme spreyi ile asıl temizliğe geçebilirsiniz. Bot temizleme spreyini temiz ve kuru bir beze sıkın ve botunuzu yavaşça silin. Deri bot temizliği ve silme işlemi kimi zaman derinin doğal yağını yitirmesine neden olabilir ve botun mat görünmesine yol açabilir. Bunu engellemek için ise en iyi yöntem botunuzu uygun bir boya ile tekrar boyamaktır. Ayakkabı boyası sadece botun yağlanmasını sağlamaz, aynı zamanda deriyi dış etkilere karşı da korur. Düzenli temizlik ve boyama ile deri bot bakımı yaparak botlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Deri kremi
Leke oluşumunu engellemek ve yüzeyin parlamasını sağlamak için bir deri kremi kullanabilirsiniz. Bu tarz kremleri satın alabilir ya da bir ölçü sirke ile iki ökçü keten tohumu yağını karıştırarak elde edebilirsiniz. Bu solüsyonu deriye uygulayın, 15 dakika kadar bekleyin ve deri parlayana kadar yumuşak bir kumaş yardımıyla silin.

Lekeler her şekilde oluşacaktır.İşte deriden lekeri şu şekillerde çıkarabilirsiniz.

Yağ Lekeleri
Lekenin üzerine biraz karbonat ya da mısır nişastası dökün. Nazikçe, nemli bir kumaş kullanarak ovun. Birkaç saat ya da bir gece bekletin. Karbonat ya da nişasta yağı emecektir. Sonrasında da yumuşak bir kumaş kullanarak tozları temizleyebilirsiniz.

Mürekkep Lekeleri
Bir parça pamuğu tırnak cilası çıkarıcıya ya da alkole batırın ve yavaşça lekeye uygulayın. Ovmayın, çünkü bu lekenin yayılmasına sebep olabilir. Leke çıkana kadar pamuğu deri yüzeye değdirin. Temiz ve nemli bir kumaşla silin sonra da bir havlu yardımıyla kurulayın.

Aşınmalar
Burada deriyi temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz. Jelsiz bir diş macununu bu alana uygulayabilir sonrasında da yumuşak bir kumaş ile ovabilirsiniz.

Diğer Lekeler
Eşit miktarda limon suyu ve tartar kremini bir macun oluşturacak şekilde karıştırın. Lekeli alana uygulayın ve sonrasında da 30 dakika bekletin. Bu macunu deriden çıkarmak için nemli bir kumaş kullanabilirsiniz. Limon suyu ve tartar kremi karıştığı zaman çamaşır suyu etkisi oluşturacaktır, bu yüzden de bu işlemi yalnızca açık renkli derilerde uygulayın.
Botunuzu boyadıktan sonra yumuşak bir fırça ile fırçalamak, boyanın deriye daha iyi nüfuz etmesini ve daha parlak durmasını sağlayacaktır.
Çamaşır makinesi dışında da botların yıkanması zarar vermektedir. Yine botun hem iç hem de dış yüzeyi fazlaca suya maruz kalacaktır. Yapıları gereği kalın üst yüzeylere sahip olan botların iç kısımlarının da kuruması uzun zaman alacaktır. Bu süreçte botun iç yüzeyinde uzun süre nemin kalması hem koku oluşmasına hem de botunuzun zarar görmesine neden olacaktır.

Süet Bot Nasıl Temizlenir?
Süet botlar kış aylarının en şık ayakkabı modelleri arasında yer alır. Ancak deri botlara göre daha hassas yapıya sahiplerdir. Hatta lekeleri daha çabuk çektikleri ve daha çabuk kirlendikleri için çoğu kişinin uzak durmayı tercih ettiği bot çeşitleri arasında yer alırlar. Aslında uygun şekilde temizlendiğinde süet botları da dilediğiniz zaman giyebilirsiniz.

Süet bot bakımı için süet fırçası, süet silgisi ve süet spreyi kullanmak, süet botunuzu temizlerken işinizi kolaylaştırır. Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir. Islak kısımlar kuruduktan sonra süet fırçası ile botunuzu iyice fırçalayın. Fırçalarken fırçayı aynı yöne doğru hareket ettirmeye dikkat edin. Süet silgisi ise fırçaladığınız botun üzerindeki lekeleri silmenizi sağlar. Tüm lekelerin çıktığından emin olduktan sonra süet temizleme spreyi ile işlemin son adımını tamamlayabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra botunuzu nemli bir bezle silmek, botun daha geç kirlenmesini sağlar. Botunuzu silerken iç kısmına gazete ya da kağıt havlu sıkıştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece temizleme esnasında botun şeklinin bozulmasını önleyebilirsiniz.

Süet Bot Temizliği: Bunlara Dikkat!


Süet botunuz ıslandığında botunuzu kuruması için güneş ışığına bırakmayın, bunun yerine botunuzu güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında kurutmayı deneyin. Bot temizleme spreyi ile botunuzu silerken çok bastırmamaya da özen gösterin. Bezi bota fazla bastırmak boyasına zarar verebilir.

Botların Temizliğiyle İlgili Merak Ettikleriniz:
Süet Botlar Islakken Temizlenir mi?

Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir.

Deri Botların Kurumaması İçin Neler Yapılabilir?
Botu silmek kimi zaman derinin doğal yağını yitirmesine neden olabilir ve botun mat görünmesine yol açabilir. Bunu engellemek için ise en iyi yöntem botunuzu uygun bir boya ile tekrar boyamaktır.

Botların Nasıl Daha Uzun Süre Temiz Kalır?
Her kullanımdan sonra botunuzu nemli bir bezle silmek, botun daha geç kirlenmesini sağlar. Botunuzu silerken iç kısmına gazete ya da kağıt havlu sıkıştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece temizleme esnasında botun şeklinin bozulmasını önleyebilirsiniz.

Kaynak:temizsozluk.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir