İsveç Başbakanı Kristersson: Çok sayıda Kur’an yakma başvurusu yapıldı

Kur’an-ı Kerim yakmak için yeni izin başvurularının yapıldığı İsveç, eylemlerin Müslüman dünyasıyla ilişkilerini zedelemesinden kaygılanıyor

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, polise önümüzdeki hafta kutsal kitap yakmak için birçok izin başvurusu yapıldığını belirterek, bu durumun Müslüman dünyasıyla olan gerilimi tırmandırmasından endişe duyduğunu ifade etti. 

Kur’an-ı Kerim yakma eylemleriyle ilgili olarak ilk defa kamuoyunda açıklamalarda bulunan Başbakan, İsveç televizyonu TT’ye verdiği mülakatta yeni dalga eylemlerden son derece kaygılı olduğunu söyledi.

Kristersson “Bu kararları ben değil, polis alıyor. Eğer izin verirlerse, açıkça ciddi olayların yaşanabileceği riskini taşıyan günlerle karşı karşıya kalacağız” dedi.

 

Kristersson ayrıca, hükümetin terörizm ve şiddet içeren aşırılıkla mücadele kapsamında güvenlik kurumlarında yeni bir görev gücü oluşturduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström de, ulusal güvenlik biriminden yetkililerle birlikte parlamentodaki bir komitede Kur’an yakma eylemlerinin ülkenin dış ilişkilerine olan etkisiyle ilgili bilgi verdi.

Muhalefetteki Sosyal Demokratik Parti’nin talebi üzerine yapılan toplantı sonrasında açıklama yapan Billstörm, durumun ciddi olduğunu, ancak Müslüman dünyasında oluşan İsveç karşıtı hissiyatısakinleştirmek için kestirme çözüm bulunmadığını belirtti.

Billström, “Öncelikli ve en önemli görevimiz İsveç’in çıkarlarını ve İsveçlilerin hem burada hem de yurtdışında güvenliğini korumaktır.” diye konuştu

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir