Kılıçdaroğlu’ndan iktidara tepki: Ya arkadaşlar gözünüz kör mü

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk Televizyonu canlı yayınında gazeteciler Serap Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

İttifaktaki partilerin liderleri ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan yeterli desteği alıp almadığı sorulan Kılıçdaroğlu, “Alıyoruz tabi, onlarda konuşuyorlar. Hepimiz bir arada değiliz. Diğer arkadaşlar Türkiye’nin değişik coğrafyalarında, illerinde, ilçelerinde çalışıyor. Hep beraber çalışıyoruz” yanıtını verdi.

‘MİTİNGLERİN GÖVDE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞMESİNİ DOĞRU BULMAM’

İstanbul’da, AK Parti ile aynı gün miting yapılacakları ve bunun “karşılıklı bir gövde gösterisi” mi olabileceği sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Mitinglerin gövde gösterisine dönüşmesini doğru bulmam. Bu yarışsa akılla, mantıkla, projelerle yarışılır. Yoksa kalabalıkları toplayıp, biz daha kalabalığız, siz daha azsınız… Bunlar artık çok gerilerde kaldı. Artık Türkiye’de halkın eğitim düzeyi oldukça iyi, hayatı sorgulayabiliyor. Samimi olarak halkın karşısına çıkılacaksa adaylar gelirler, beraber otururuz, sizler sorarsanız, biz cevaplarız, takdir milletindir deriz biter. Bu tür toplantıları eksikliklerim ortaya çıkar, sinirimi tutamam anlayışıyla gelinmiyorsa bu doğru değil. O zaman o kişiler devleti yönetemez. Çünkü bir siyasetçi en çok eleştiriye ihtiyaç duyar. Biz siyasetçiyiz, hatamız, eksiğimiz olabilir; birileri görür, eleştirir. Bu bir öğrenci, gazeteci, vali, vatandaş olabilir.”

‘HDP İLE PAZARLIK YAPMADIM’

“HDP ya da Yeşil Sol Parti ve Türkiye İşçi Partisi’nin siz desteği doğrudan size. Siz onlarla bu konuda bir görüşme yaptınız mı, destek talebinde bulundunuz mu yoksa onlar gelip destekleyeceğiz mi dediler?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Hayır, bir talebim olsa kamuoyu önünde bunu yapardım zaten. Ben 85 milyonun oyuna talibim. Geçmişte AK Parti’ye, MHP’ye oy vermiş vatandaşların da oyuna talibim. Çünkü Türkiye’nin huzura ihtiyacı var, kavgadan yoruldu artık. Onu da ben vaat ediyorum” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’A: MİT ONUN EMRİNDE, GİZLİ GÖRÜŞMEMİZ VARSA AÇIKLASIN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti yetkililerinin mitinglerde sık sık “HDP ile kapalı kapılar arkasında ne pazarlıklar yaptınız” şeklinde konuşmalar yaptığının hatırlatılması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, “Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) onun emrinde zaten. Bizim gizli kapaklı bir görüşmemiz varsa çıksın açıklasın. Devleti yöneten kişi sorumluluk üstlenir. Ben o sorumluluğu üstleniyorum. Diyorum ki, ben görüştüysem, evet bunlarla oturduk ittifak konusunda görüştük, anlaştık derim. Böyle bir şey yok. Hayır efendim ne pazarlığı? Biz 6 lider bir aradayız. Benim tek başına pazarlık yapma şansım var mı? Biz beraber karar alıyoruz. Ama onlar… Allah onlara akıl fikir versin. Efendim yok masanın altında imiş, yok üstünde imiş, yanında imiş, yok sağında solunda imiş. Ya arkadaşlar sizin gözünüz kör mü, açıkça söyleyin bu buradır diye. Onlar da bunun olmadığını biliyorlar. Bildikleri için de toplumun kafasını karıştırmak istiyorlar, işin gerçeği bu. Biz sandığa giden her yurttaşın oyuna talibiz. Çünkü söz verdim, bu ülkeye barışı getireceğim” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

‘YARGITAY’DA BİR KARAR İMZA ATMADAN ANAYASA MAHKEMESİ’NE SEÇİLDİ, REZALET’

“Ortak mutabakat metninde ne gerekiyorsa biz hepsini yapacağız. Var olan sorunlar parlamentoda çözülecek. Demokrasi, düşünce ifade özgürlüğü istiyoruz. Tweet attı diye gidip bir genci hapse atmak hangi aklın ürünüdür. Herkes düşüncesini söylesin, bu kadar basit. Bize üçüncü sınıf demokrasi dayatıyorlar. Neden birinci sınıf demokrasi olmuyor? Gidip yargıyı baskı altına alacaksınız, hakime bu kararı ver diyeceksiniz, Bay Kemal de buna ses çıkarmayacak. Olmaz efendim olmaz. Yargıç hukukun üstünlüğüne göre karar veriyorsa başımın üstünde yeri var. Ama saraydan gelen talimata göre karar veriyorsa o yargıç değildir. Anayasa Mahkemesi’ne bir üye atandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısıydı. Bu kişi temiz kişi değil. Ya Yargıtay’da bir tek kararın altına imza atmayan kişi, Yargıtay üyesi olarak oraya seçildi. Böyle bir rezalet görüldü mü? Bütün bunları düzelteceğiz. El alemin kuklası konumundalar şimdi.”

‘BİZ BÜTÜN PARTİLERLE GÖRÜŞÜRÜZ’

“Biz bütün partilerle ilişki sürdürürüz. Bugün parlamentoda bugünkü koşullar da dahil bütün partilerle görüşen tek parti biziz. AK Parti ile de MHP ile de HDP ile de görüşürüz. HDP’yi düşmanlaştırıyorlar. Kardeşim sen düşmanlaştırırsan o zaman ikili oynuyorsun. HDP’nin Meclis başkanvekili TBMM’yi yönetiyor.”

‘KAVALA VE DEMİRTAŞ’LA İLGİLİ AİHM KARARI VAR’

“Siz hukuk içinde hareket etmek zorundasınız. Bir kişinin hapisten çıkması için kanun çıkması lazım değil mi? Kanun çıkmadan hangi yetkiyle ‘Ben seni serbest bırakacağım’ derim. Bir haksızlık varsa, siyasi görüşüne bakmaksızın hatanın giderilmesi lazım derim. Gezi olaylarında içeride olanlar, ne günahı var bunların? Osman Kavala, Selahattin Demirtaş neden? Hiçbirisi terörden ötürü mahkum olmadı, yalan söylüyorlar millete. AİHM kararı var. Siz Anayasa’ya koymuşsunuz, ‘herkes uymak zorunda’ diye. Siz hukuk devleti misiniz? Evet. O zaman bırakacaksınız.”

‘SÖZÜM VAR, 3 AY İÇİNDE AVRUPA’YA VİZE KALKACAK’

“Sözüm var, 3 ay içinde Avrupa’ya vize kalkacak. Çünkü biz demokrasiyi ülkemize getireceğiz. Almanya, Fransa, İngiltere, Danimarka, Hollanda’da işçilerimiz var. Hepsi memnun hayatlarından. O ülkede hangi demokrat standartlar varsa ülkemize getireceğiz. Getirdikten sonra dönüp Avrupa Birliği’ne ‘Verdiğin sözü tut’ diyeceğiz.”

‘ÇETELER BENİ YOLUMDAN DÖNDÜREMEZ’

“Ben de Cumhurbaşkanı adayı olarak oy kullanmak için sandığa giden her vatandaşın oyuna talibim. Bu ülkede demokrasi, huzur, ahlaklı bir yönetim olsun diyenlerden oy alacağım. Kul hakkı yiyenler, uyuşturucu baronları, 5’li çeteler bana oy vermez. Bunlar beni yolumdan döndürmez. Siyaset halka adanmışlıktır. Bu ülkeye gerçekten baharları getireceğim, hiç kimse şüphe etmesin.

‘ERDOĞAN DA DAVET ETMİŞTİ, O ZAMAN CIA FALAN YOKTU’

2022 Ekim’de Atatürk Uzay ve Havacılık Merkezi. Yeni değil. Hazırlayan Doç. Dr. Devrim Akgündüz. Daha sonra İngiltere’ye gittim, yüksek teknolojiyi ülkemize getirmek için. Benim oraya gidişim yüksek teknolojiyi ülkemize nasıl getiririz? Orada bu işte çok iyi olan çok iyi insanlarımız var. Eren ve Fatih Özmen var. Bu insanları Türkiye’ye getirip yatırım yaptırmak. Bunlar ticari şirket. Müşteri varsa mal yapıp satarlar. Bugün MİT dünyanın pek çok ülkesinden alet edevat almıyor mu? Biz şimdi o şirketleri mi suçlayacağız? Eren ve Fatih, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Yurt dışına gidenlerin tamamını yerli ve milli olmaktan çıkarıyor musunuz? Bunu açıkladıktan sonra NASA’da çalışan bir Türk’le de konuştum. ‘Bunu yapın, gelip ülkeme çalışacağım’ diyor. Kaldı ki, Erdoğan da zaten bunu davet etmişti. O zaman CIA falan yoktu. Efendim CIA’ye malzeme satıyorlar, şirket bu satar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir