Rusya’dan Karadeniz’de tatbikat: Yüzey hedefleri vurdular

Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda yapılan tahıl koridoru anlaşmasını uzatmayan ve masadan kalkarak uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken Rusya’dan dikkat çekici bir hamle geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı fotoğrafları kamuoyu ile paylaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, bugün Karadeniz’de Rus savaş gemilerinin bir tatbikat düzenlediğini duyurdu. Açıklamada, Rus donanmasının “yüzen hedefleri” vurmak için tatbikat yaptığı ve füzelerin kullanıldığı belirtildi.

İki gün önce Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz sahilindeki limanlarına giden gemilerin askeri hedef olabileceğini açıklamıştı.

Tatbikat bölgede endişe yarattı.

Rusya Savunma Bakanlığı, donanmanın ayrıca, nakliye sınırlarını geçici olarak devre dışı bırakan bölgeleri kapatma provası yaptığını ve “suç işleyen bir gemiyi yakalama” tatbikatı yaptığını duyurdu.

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesinden sonra Ukrayna yönetimi, yeni bir rota oluşturarak tahıl ihracatına devam edeceklerini açıklamıştı. Fakat Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına girecek bütün gemilerin tehdit olduğunu açıklayarak vurabileceklerinin sinyalini vermişti. Rusya, bu gemilerin askeri kargo taşıma ihtimali bulunduğunu vurgulamıştı.

Rus ordusu tarafından yapılan açıklamada video görüntüleme sistemleri ve insansız hava araçlarının da başarıyla görevlerini tatbikatta yerine getirdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir