Dikkat: Reuters’e Göre Spot Bitcoin ETF Kararı Bu Tarihten Önce!

Kripto piyasası, Bitcoin’in spot fiyatına bağlı borsa yatırım fonlarını (ETF) sabırsızlıkla bekliyor. Varlık yönetimi şirketleri, spot Bitcoin ETF başlatmak için düzenleyici onayı ilk kazananlar arasında olmaya çalışıyor. Piyasa uzmanları düzenleyiciden bir kararın yakın olduğunu tahmin ediyor. Bu gelişmelerin ortasında SEC’e başvuru yapan şirketler, Perşembe ve Cuma günleri başvurularını güncelledi. Son bir gelişmede Reuters’in kaynaklarına dayandırdığı haberine şirketler, karar tarihin olan 10 Ocak’tan önce lansmana hazırlanıyor.

SEC, spot Bitcoin ETF kararını önümüzdeki hafta açıklayabilir

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma öğleden sonra geç saatlere kadar BlackRock Asset Management (BLK.N), VanEck, Valkyrie Investments, Bitwise Investment Advisers, Invesco Ltd. (IVZ.N), Fidelity, WisdomTree Investments (WT.N) ve Ark Investments ile 21Shares arasındaki ortak girişim, düzenleyicilere, ticaretin likit ve verimli olmasını sağlamak için her birinin piyasa yapıcılarıyla yaptığı düzenlemelerin ayrıntılarını açıklayan yeni belgeler sundu.

Dosyalama sürecine aşina olan kişiler, yıl sonu dosyalama revizyon tarihlerini karşılayan ihraççıların, SEC’in Ark/21Shares ETF’yi onaylaması ya da reddetmesi gereken tarih olan 10 Ocak’a kadar piyasaya çıkabileceklerini söylüyor. Görüşmelerin gizliliği nedeniyle kaynaklar, arka planda konuşmayı tercih ediyor. Reuters’in kaynaklarına göre SEC, ihraççılara kararını önümüzdeki hafta Salı veya Çarşamba günü bildirecek. Bu kararında bir sonraki hafta piyasaya sürmelerine izin verdiğini belirtecek.

Spot BTC ETF’leri için başvuru yapan şirketler hazır

Bitcoin’in fiyatı bu yıl iki kattan fazla artarak 42.000 doların biraz üzerine yükseldi. Bu durumu kısmen SEC’in yakında bir spot Bitcoin ETF ürününü onaylayacağı beklentileri besledi. Düzenleyiciler spot Bitcoin ETF’lerini onaylamayı tercih ederlerse, ihraççıları önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte bilgilendirebilirler.

Valkyrie, SEC’in yeni yılın başlarında ürünleri onaylaması halinde ETF’den %0,80 oranında bir yönetim ücreti alacağını da açıkladı. Ark ve 21Shares daha önce kendi ETF’leri için de aynı ücreti almayı önerdiklerini açıklamışlardı. Fidelity Wise Origin Bitcoin Fonu, yalnızca %0,39’luk ücretiyle en ucuz fon olmaya hazırlanıyor. Invesco %0,59’luk bir ücret planladığını açıkladı. Ancak başvurusunda yeni fonun çektiği ilk 5 milyar dolarlık varlığa bir istisna tanıdı. Bu bağlamda altı ay boyunca bu ücretten feragat edeceğini belirtti.

Şu anda spot Bitcoin ETF ürünleri için SEC’ten onay bekleyen toplam 14 varlık yöneticisi var. Son on yılda, ABD menkul kıymetler düzenleyicisi, piyasa manipülasyonuna ilişkin korkuları ve ihraççıların yatırımcıları koruma konusundaki yetersizliklerini gerekçe göstererek bu ürünleri piyasaya sürmeye yönelik birçok girişimi reddetti. Bugüne kadar onaylanan tek kripto para ETF’leri, vadeli ETF’ler. Bunlar, Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem sözleşmelerine bağlı. Her ikisi de Grayscale Investments ve Hashdex’a ait. Bu iki varlık yönetim şirketi, mevcut ürünleri spot Bitcoin ETF ürününe dönüştürmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir