Şaşırtıcı olay: 35 yıl boyunca karnında bebekle yaşadı

73 yaşındaki kadının midesinin röntgen taramaları, yaklaşık yedi aylık olduğu ve 4,5 kilo ağırlığında olduğu tespit edilen taş fetüsün şok edici resimlerini ortaya çıkardı.

Uzmanlar, Cezayirli kadının, taşlaşmış bebeği farkında bile olmadan 35 yıl boyunca taşıdığını ancak bununla beraber normal bir hayat yaşadığını belirtti.

Nadir görülen bir durum olan litopedion, fetüsün hamilelik sırasında ölmesi ve vücut tarafından yeniden emilemeyecek kadar büyük olması durumunda ortaya çıkıyor; fetüs, anneyi enfeksiyona neden olan ölü dokudan korumak için taşlaşıyor.

ABD’nin Cleveland şehrindeki Üniversite Hastaneleri Vaka Tıp Merkezi’nden Dr. Kim Garcsi, dokudaki kireçlenmenin anneyi enfeksiyondan koruduğunu ancak bunun aynı zamanda fetüsün onlarca yıl boyunca fark edilmeden kalabileceği anlamına da geldiğini söyledi.

NADİR GÖRÜLÜYOR

ABC News’e konuşan Dr. Garcsi, “Çoğu zaman insanlar bunları buluyor ve bazen bulunduktan sonra bile bu konuda hiçbir şey yapmıyorlar çünkü tamamen asemptomatikler” dedi.

Journal of the Royal Society of Medicine’de 1996 yılında yayınlanan bir makaleye göre yalnızca 290 litopedion vakası belgelendi, en eskisi 1582’de idi.

68 yaşındaki Fransız Madame Colombe Chatri’nin otopsisinde taştan bir bebek taşıdığı ortaya çıktı ve midesinin hayatı boyunca “şişmiş, sert ve ağrılı” olduğu söylendi. 28 yıldır bu taşı taşıyordu.

2009 yılında 92 yaşındaki Çinli kadın Huang Yijun, yarım yüzyıldan fazla süredir taşıdığı taş bebeği aldırdı. 2013 yılında ise Kolombiyalı yaşlı bir kadının 40 yaşında taştan bir bebek taşıdığı tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir